Країна дитинства Всеволода Нестайка

 

 

         Його світ – тонкий візерунок дитячої казки, сплетений із тисячі чарівних образів і найдивовижніших створінь. Його світ – ніби золотаве мереживо сяйва кожного з нових поколінь. Здається, він говорить тими самими словами і малює тими самими пензлями, що й сотні інших письменників і казкарів, але чомусь його творів не можна випустити з рук, не дочитавши до кінця.Так ми говоримо про Всеволода Зіновійовича Нестайка – найвідомішого сучасного українського письменника і казкаря.                       Всеволод Нестайко... І відразу на обличчях переважної більшості дітей заквітнуть усмішки, а в очах їхніх батьків заграють веселі іскорки. Та й чимало бабусь і дідусів це прізвище не залишить байдужими: вони тут же засвітяться сонечками, бо пригадається їм власне дитинство...                 
 Три покоління українців зачитується талановитими творами відомого українського дитячого письменника.
Його твори добрі, світлі, з неповторними життєвими кумедностями, а подекуди з цікавими фантастичними елементами. Вони сповнені дитячої щирості і мудрості, вони – про важливе в усі часи – дружбу, добро, любов.                                   Всеволоду Зіновійовичу в цьому році виповнилося б 90 років. Саме  з цієї нагоди  в бібліотеках Уманського району пройшли заходи, присвячені улюбленому дитячому письменнику: літературна мандрівка «В гості до Всеволода  Нестайка», літературний диліжанс «Пригоди в країні книжок Всеволода Нестайка».

  Читачі районної бібліотеки для дітей відправились в літературну подорож «Він позначив на глобусах душ – Васюківку». Діти слухали розповідь бібліотекаря про життя письменника, відповідали на запитання вікторини. Ще раз переконалися, що твори видатного дитячого письменника – казкаря стверджують добро, чесність і відкритість і засуджують зло, малодушність, заздрість. 

   З яскравих сторінок слайд-презентації про життєвий  та творчий шлях навдивовижу талановитої  людини діти знайомилися з родиною Нестайка,  з творами письменника для дітей та мали змогу переглянути уривки з кінофільмів, що зняті за творами митця «Одиниця з «обманом» та «Тореадори з Васюківки». А в кінці зустрічі була проведена коротенька вікторина «Чи уважний ти слухач?».                                                                    Всі бажаючі мали можливість більш детально познайомитися з творчістю В.Нестайка, переглянувши книжкову виставку «Серед дитячих мрій та втіх».

Урок патріотизму «Вона – наш вибір, наша мрія – соборна вільна Україна»

Початок другої декади січня рясніє подіями новітньої історії. Це і дата вшанування оборонців донецького аеропорту, і перших загиблих на Майдані під час Революції гідності, і, безперечно та, без якої б не було перших двох, як і незалежності – 101-ша річниця Соборності України, проголошення Акта злуки УНР і ЗУНЗ на Софіївській площі в Києві.

Щороку 29 січня ми вшановуємо пам’ять молодих героїв, що 1918 року полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську народну республіку від більшовицьких загонів, які рвалися до Києва. Їх подвиг навічно увійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу з його вічним прагненням до волі і справедливості.

Часто постає питання: чи бій під Крутами і загибель трьохсот студентів можна вважати трагедією, чи, навпаки, перемогою? Молоді люди робили свідомий вибір, а це багато означає й змінює наше ставлення до тодішньої молоді. Їх порівнюють з трьомастами спартанцями чи з трьомастами козаками під Берестечком. Адже загибель студентів – це символ патріотизму й жертовності українського народу, який завжди боровся й боротиметься за кращу долю.

Робота з молоддю, особливо її патріотичне виховання – пріоритетний напрямок роботи працівників бібліотечної системи Уманського району. То ж, об’єднуючи відзначення важливих дат, для студентської молоді Уманського професійного аграрного ліцею в малій залі КП «Уманьрайрембуд» працівники районної центральної бібліотеки провели урок патріотизму «Вона – наш вибір, наша мрія – соборна вільна Україна». Були висвітлені ідейно пов’язані важливі теми: свята Соборність, бій під Крутами та діяльність В’ячеслава Чорновола - правозахисника–дисидента, який пророче писав: «Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи, щоб не довелося гірко любити її, втративши. Настав час великого вибору: або єдність і перемога та шлях до світла, або поразка, ганьба і знову довга дорога до волі».

Ведучі заходу Мазурець Аліна та Цюра Віта ознайомили присутніх з історією виникнення дня Соборності, значення цього свята в житті українців, про величний подвиг 300 юнаків, які під станцією Крути мужньо відбивали атаки ворога, та про В’ячеслава Чорновола – найкращого організатора й активіста національно-визвольного руху, що в 60–70 роки минулого століття виступав за відродження України, її мови, духовності, відновлення державного суверенітету.

Гарним доповненням заходу став музичний супровід від працівників Уманського районного центру культури і дозвілля. Патріотичні пісні у виконанні народного ансамблю української пісні «Горицвіт» (художній керівник – Володимир Павленко) нікого не залишили байдужими. Усі охочі переглянули розгорнуту книжково-ілюстративну виставку «Україно, твоя доля – єдність, злагода і  воля», на якій були представлені тематичні видання та архівні документи.

Організований та проведений районною бібліотекою урок сприяв підвищенню почуття національної гідності, гордості за Батьківщину та народ, спонукав молодь замислитися над історією нашої країни, сьогоденням  та майбутнім українського народу.

 

Боротьба українського народу за соборність своїх земель – одна із важливих сторінок життя України. Ми всі маємо усвідомити, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудувати економічно й духовно багату, вільну й демократичну Україну, якою пишатимуться наші нащадки. 

Мереживо зимових барв

         Ось і промайнули новорічно  – різдвяні свята, на які так довго з нетерпінням, надіями та сподіваннями чекали не тільки діти, а й дорослі.  Адже це, мабуть, найчарівніший час року, коли люди поринають в атмосферу дива. 

У ці дні всі ми стаємо в глибині душі маленькими дітьми, які чекають приходу Діда Мороза з мішком подарунків.      

         З початком зимових канікул в районній бібліотеці для дітей панувала радість і веселий сміх, тому що тут розпочалася  низка казкових пізнавально - розважальних заходів  «Метелиця віє – новорічні свята сіє!». Бібліотекарі разом зі своїми читачами поринули в атмосферу новорічних забав, де на них чекали зимові сюрпризи і пригоди.  Для всіх бажаючих знаходилось місце, де можна було займатись улюбленою справою: погортати дитячі журнали, обміняти книгу, погратись в ігри, подивитись улюблені мультфільми. В цьому році бібліотекарі вирішили  здивувати  відвідувачів креативністю заходів та оформленням книжкових виставок. Для малечі підготовлено виставку – інсталяцію «Плете Зима мереживо сніжинок», на якій  діти знайомились, з так званими «зимовими» книжками. Саме тут представлено книги і про зимові свята, і казки, вірші, оповідання як українських письменників, так і народів світу. В читальному залі районної бібліотеки старшокласники мали можливість  познайомитися з прадавніми традиціями українського народу під час Різдва, з  багатою історією свята, різнобарвністю та сучасним трактуванням образів, познайомитись з автентичними традиціями різних країн світу із книг, що представлені на книжковій виставці «Репортаж веде зима».                      

«Дні святкові, ялинкові» - так називалося святкове засідання гуртка  «Казкова світлиця» для наймолодших читачів бібліотеки, вихованців  д/с№25. Малюки отримали задоволення від голосних читань казок про зиму – «Снігова королева», «Дванадцять місяців». Маленькі читачі познайомились з чудовими творами українських письменників - Г. Бойка «Зимова пісенька», М. Людкевич «Новий рік», Т. Коломієць «Про сніговика» тощо.         Народознавча подорож «Новий рік мандрує світом» познайомила юних користувачів бібліотеки  з новорічними традиціями різних країн. На першій зупинці подорожі «Вже веселий Новий рік завітав на наш поріг» багато цікавого діти дізналися про історію святкування Нового року в нашій країні : звідки прийшов Дід Мороз?, провели паралелі між Святим Миколаєм і Дідом Морозом.  У «Скриньку бажань» кожен мав можливість вкинути листівку з задуманим  - хтось Святому Миколаю, а хтось Діду Морозу. А щоб дізнатися, куди вирушати до наступної зупинки подорожі, треба виконати кілька завдань -  розгадати веселі новорічні загадки; впізнати автора і назву книжки за уривком з неї та знайти її на книжковій виставці - інсталяції «Плете Зима мереживо сніжинок».                                                                            

«Де живе дід Мороз?» - так називались віртуальні гостини, в які відправилися подорожуючі, бо ж друга зупинка відбулась в Інтернет – центрі районної бібліотеки. Цього разу діти відвідали країни Скандинавії, і побували на батьківщині Санта Клауса в Лапландії, стали учасниками новорічного фестивалю снігу та льоду у Фінляндії, познайомилися з експонатами дитячого музею казок Астрід Ліндгрен у Швеціїї. Ще на них чекали веселі розваги у міні – країні Леголенд, та цікава екскурсія по музею Г.Х Андерсена, які знаходяться у Даніїї. Гостини завершилися відео-вікториною по казках відомого письменника, яка і була перепусткою до третьої зупинки - «Новорічні смаколики». Саме тут діти читали вірші про Новий рік, про Зиму. Юна співоча зірочка Зелінська Тетянка виконала пісню «Ой хто, хто Миколая любить?» , а всі присутні її підтримали. І на завершення учасники заходу отримали  новорічні солодощі і подарунки.                  

Та які  Новорічні свята без Діда Мороза та Снігуроньки? Тому в читальному залі районної бібліотеки для усіх відвідувачів, і дорослих, і малих було проведено годину гарного настрою «Хай рік новий, Різдво Христове, Вам подарують дні казкові…». З привітальним словом до присутніх звернулася  директор РЦБ Кравчук Л.М.,  побажавши в новому році миру, здоров’я, віри та оптимізму. Естафету привітань підхопили Дід Мороз та Снігуронька.  Атмосферу гарного новорічного настрою додали новорічно – різдвяні пісні – привітання від працівників районного центру культури та дозвілля.  Кожний учасник заходу отримав святковий настрій та оберемок позитиву і задоволення.  А ще… селфі на згадку біля казкових фотозон у книгозбірні.                                       

А які ж канікули без новорічного кінозалу «Яскравий хоровод мультфільмів»! Перегляди улюблених мультиків додали веселого новорічного настрою присутнім.

Низкою масових заходів прокотилися різдвяно – новорічні свята і в сільських бібліотеках – філіях: різдвяні мозаїки «Хай Різдво у вашу хату принесе добра багато», вікторини «Зимова круговерть», різдвяні зустрічі «Радість нині у кожній родині - ми святкуємо Різдво в Україні», різдвяні посиденьки «Щедрівка й коляда в нашу хату загляда», «Хай ангел торкнеться Вас ніжно крилом, зігріє Вам серце Різдвяним  теплом!» та ін. в ході яких читачі мали змогу дізнатися про звичаї та традиції українського народу під час святкування зимових свят, прикмети та повір’я, які шанують українці, про тонкощі приготування цариці різдвяного столу – куті, діти слухали аудіо-записи привітальних зимових та різдвяних пісень.

Канікули у бібліотеці – це завжди весело, цікаво, креативно!

Свята минули, але двері  бібліотек завжди відкриті для наших читачів.

 

Хай щастить усім у Новому році!

«Наш Василь іде по найдовшій у світі дорозі.

З розплющеними 28–літніми очима.

Наш Василь іде по останній дорозі

З зупиненим серцем, опущеними руками,

В яких учора іще

Говорило перо

Поета – мужа».

8 січня виповнилося б 85 років від дня народження українського поета і журналіста, одного з найбільш яскравих представників покоління «шістдесятників» Василя Симоненка.

Поету судилося коротке життя – 28 років прожив він на землі. І вже пів століття живе його поезія. Сьогоднішня молодь читає і любить поезію Василя Симоненка. Його вірші надихають на високий патріотизм, любов до життя, до України, до всього живого.

 Серед славної групи молодих українських поетів-шістдесятників поет   відзначався надзвичайною громадською мужністю, безкомпромісністю й патріотизмом. Він тільки починав свою літературну творчість і не встиг повністю виявити свої великі поетичні здібності. Але й те, що він залишив нам, увійшло в золотий фонд нашої літератури, а ім'я Василя Симоненка стало символом нездоланного борця за волю України.

Вшановуючи  пам’ять нашого  земляка, великого українського поета,  до уваги читачів в читальному залі районної бібліотеки представлена виставка творів В.Симоненка «Золоте перо Василя Симоненка».  Всі бажаючі мають змогу перегорнути сторінки життя письменника, доторкнутися до його творчої спадщини, проникнутої гарячою любов’ю до Батьківщини.

 

 

 22 листопада 2019 року в районній центральній бібліотеці відбувся семінар- практикум «Планування та Звітність бібліотеки: інформуємо, радимо, пропонуємо» для працівників районної централізованої бібліотечної системи.

  Мета заходу – навчити бібліотечних працівників мислити та діяти професійно, шукати нетрадиційні підходи у вирішенні питань, розвивати творчу ініціативу.

  «Річний план роботи – це своєрідна «візитка» бібліотеки, яка відображає її місію, основні функції та напрямки. Вміло складений річний план роботи – запорука вашої успішної діяльності протягом цілого року, який повинен працювати на майбутнє, формуючи своєрідний, оригінальний та сучасний імідж бібліотеки», - зауважила в своєму виступі директор РЦБС Любов Кравчук.

  В ході семінару обговорювалися пріоритетні напрямки діяльності бібліотек на 2020 рік та підготовка до звіту ефективної діяльності  сільських бібліотек за 2019 р. Методичні поради та консультації по  впровадженню інформаційних технологій і сучасних форм бібліосервісу в бібліотечну практику, сприянню національно-патріотичноого виховання населення, популяризацію краєзнавства, інформування громади про події з історії і сьогодення краю з метою максимально повного і оперативного задоволення інформаційних, професійних, освітніх та культурно-творчих інтересів різних категорій користувачів надали бібліотечним фахівцям зав. методичним відділом Г.В.Вдовиченко та заступник по роботі з дітьми Є.Я.Сохацька.

  Бібліограф В.І.Харишук в своїй консультації «Система довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів як складова іміджу бібліотеки» зауважила, що планування, як і звітність, є складовими менеджменту бібліотеки, завдяки яким бібліотекар може комплексно осмислити діяльність книгозбірні, визначити позитивні та негативні тенденції в її роботі, послідовно вирішуючи складні завдання, що стоять перед бібліотекою, зокрема: формування інформаційного ресурсу, удосконалення бібліотечно-бібліографічного обслуговування та надання бібліотечних послуг з використанням новітніх технологій.

   Під час семінару провідними бібліотечними працівниками надані консультації та методично-практичні поради з таких питань: «УДК:  продовжуємо вивчати, впроваджувати» - зав. ВКіО О.В.Гербут, «Сучасні аспекти культурно-просвітницької роботи з молоддю» - зав. відділом обслуговування В.О.Цюра, та «Інтернет-центри в бібліотеках: нові можливості, нові ідеї, нова якість обслуговування» - редактор І категорії А.О.Мазурець.

День української писемності та мови щорічно відзначається в Україні 9 листопада. Це свято було встановлено Указом Президента України Леоніда Кучми в 1997 році на честь українського літописця преподобного Нестора - послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.

Відзначати це свято стало традицією в Уманському районі. Щороку, працівники районної бібліотеки спільно з районним центром культури і дозвілля проводять для учнів шкіл району заходи з нагоди відзначення цієї дати. Так, цьогоріч для учнів Бабанської загальноосвітньої школи (директор - Жмуденко Надія Сергіївна) в місцевому Будинку культури 8 листопада проведено літературно-музичну годину «Процвітай же калиново, українське рідне слово!».

Ведучі Ольга Гербут та Віта Цюра розкривали факти про витоки нашої мови, її місце серед інших слов’янських мов, походження і розвиток, ознайомлювали учнів з історією України, пробуджували почуття глибокої любові до української мови. Шквал оплесків зривали пісні у виконанні Народного ансамблю української пісні «Горицвіт» районного центру культури і дозвілля (художній керівник - Володимир Павленко) та художні номери у виконанні вихованців Бабанської дитячої музичної школи: Бойчук Даші, Бурлаченко Аліни, Сас Софії, Бевз Анни, Бурлаченко Віталіни та Рибак Богдани.

Цей захід посприяв усвідомленню учнями значення рідної мови, допоміг показати її красу і багатство, розкрити необхідність у житті людини, доповнив знання школярів відомостями про виникнення писемності.

Маємо надію, що подібні заходи спонукатимуть дітей та молодь відчувати гордість за український народ, який має славне минуле і багату культурну та творчу спадщину.

14 жовтня українці відзначили такі значущі для України свята, як День захисника України, День українського козацтва та Покрови Пресвятої Богородиці, яку козаки вважали своєю заступницею й захисницею від ворога. Усі ці три свята тісно між собою пов’язані.

З метою вшанування мужності, бойового подвигу та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню українському народу,  збереження та розвитку національних військових традицій і звитяг; сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві, посилення суспільної уваги та турботи про захисників рідної землі бібліотечними закладами району проведено: історичні віражі «Ми козацького роду», уроки історичної пам’яті «За землю, за волю, за козацьку долю», уроки мужності «Захисник Вітчизни – гордість народу, відвага, мужність, честь», організовано тематичні книжкові виставки.

10 жовтня 2019 року  районна центральна бібліотека взяла участь у  районному  святі до дня Захисника України. Працівниками бібліотеки було організовано тематичну фотозону та представлено книжкову виставку «Безсмерття козацького роду».

Також працівники районної бібліотеки взяли участь в обласному фестивалі «Козацький куліш 2019», що відбувся 14 жовтня в м. Чигирин.

27 вересня 2019 року відбулася зустріч ветеранів праці у сфері культури. Гості з’їхалися з усього Уманського району. Від РЦКіД поїхали на кладовище вшанувати пам'ять начальника відділу культури району минулих років Покиньбороди Івана Дементійовича, який пропрацював 42 роки на культурній ниві. Присутні поклали квіти, хвилиною мовчання вшанували всіх культпрацівників, які нині перебувають у засвітах. Потім наших дорогих ветеранів було запрошено на обід, на якому кожен згадував студентські роки, роботу в сфері культури. Виносимо щиру вдячність Тамарі Юхимівні Кучер, яка повідомила всіх про свято культветерана та запросила на вказану дату і час. Бажаємо здоров’я, щастя, любові, сімейного затишку та наступних зустрічей у колі колег дорогим нашим ветеранам, присутнім на святі: Ковальчуку Андрію, Редьку Михайлу, Омельчуку Григорію, Копернаку Петру, Сауляк Галині, Макаренку Олександру, Павленку Володимиру та зичимо довголіття всім, хто не зміг приїхати на зустріч.

 

 

З повагою  завідувач сектору культури  Оксана Коханська.

 

Днями районна центральна бібліотека отримала у подарунок книгу Ігоря Соболенка «Історія футболу Уманщини» та видання «Аматорський футбол Черкаської області». У книзі вперше зібрано та узагальнено результати дослідження загальновідомих та забутих сторінок історії футболу. Це - цікава розповідь про спортивне життя регіону, здобутки та перемоги фізкультурників та спортсменів, а також кращих організаторів фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи Уманщини.

Колектив районної центральної бібліотеки висловлює автору щиру вдячність за участь в акції «Подаруй бібліотеці книгу» та внесок у формування фонду книгозбірні. Така увага до бібліотеки радує, надихає і читачів, і працівників закладу, адже нові книги це завжди свято для широкого читацького загалу. Впевнені, що ці видання знайдуть своїх читачів і будуть їм корисними.

 

Бажаємо Ігору Соболенку здоров’я, довголіття, натхнення, нових спортивних досягнень, творчих злетів та перемог. А усіх бажаючих прочитати книгу запрошуємо до бібліотеки.

Обласна школа методиста

«Трансформація діяльності бібліотек в умовах

 децентралізації та створення ОТГ»

 

   12 - 13 червня на базі  Христинівської районної бібліотеки працювала обласна школа методиста під назвою «Трансформація діяльності бібліотек в умовах децентралізації та створення ОТГ» .

     В першому дні роботи школи взяли участь представники органів влади Христинівського району, завідівчка методичного відділу Черкаської ОУНБ Н.Вітавська, провідні фахівці обласної універсальної наукової бібліотеки: Зимовець А.Ю. – завідувачка методичного відділу ЧОБД та головний бібліотекар НМВ ОУНБ  - Долгушина Т.В.;  директора та методисти центральних бібліотек Христинівського, Уманського, Монастирищанського, Жашківького, Тальнівського,  Маньківського  районів  й представники об’єднаних територіальних громад (ОТГ) даних районів.

    Розпочала школу методистів директор Христинівської ЦБС Шумовська Р.В., яка провела екскурсію бібліотекою, познайомила присутніх з роботою своєї бібліотеки в умовах децентралізації.

        Завдувачка  науково-методичним відділом обласної універсальної наукової бібліотеки Наталія Вітавська під час свого виступу «Співпраця ЦРБ та бібліотек ОТГ в умовах децентралізації»  визначила роль і завдання методичних центрів в організації діяльності бібліотек ОТГ. Провідний фахівець Долгушина Т.В. обласної наукової бібліотеки надала консультацію про особливості подання в поточному році звітності про роботу бібліотек області в електронну систему моніторингу (ECMAP), обмін, організацію та порядок розповсюдження документів в публічних бібліотеках області та бібліотеках ОТГ, здійснила аналіз діяльності бібліотек області по роботі з книжковим фондом тощо. А про надання бібліотечних послуг користувачам-дітям в умовах децентралізації, розповіла завідувачка методичного відділу ЧОБД А.Зимовець. 

     Наші працівники району також взяли активну участь в програмі школи, завідувачка методичним відділом Уманської РЦБС  Г.Вдовиченко поділилась досвідом методичного супроводу бібліотек об’єднаних територіальних громад, висвітливши основні тенденції та проблеми. А завідувачка ПБ Паланської ОТГ Порощук А.В  розповіла про  історію створення Паланської ОТГ, особливості функціонування бібліотек Паланської ОТГ  та окреслила  основні напрямки діяльності бібліотек  в інтересах громади.

  На заключному етапі школи, методисти області  та предствники новостворених ОТГ взяли участь у круглому столі, де мали змогу  поділилитись власним досвідом роботи в умовах реформування на місцях та отримали відповіді на свої питання від провідних спеціалістів з питань децентралізації,  дізналися про нові ідеї розвитку бібліотек та  як трансформувати основні бібліотечні процеси в умовах змін. 

     Дякуємо всім організаторам та учасникам  школи  професійної майстерності методиста за активність, змістовні консультації та професіоналізм.

            

НА СТАРТ! УВАГА! ЛІТО!

 

Уже традиційно 1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей – прекрасне свято радості та надії. 
      Саме в дітях продовження роду людського й здійснення своїх мрій і сподівань на краще. Дорослі прагнуть, щоб діти зросли здоровими та радісними, прославляли свої родини і рідний край. 

      В Україні цей день відзначається із 1998 року. Проте, сьогодні перед Україною постають нові виклики у сфері захисту прав дітей у зв'язку з ескалацією насильства, бойових дій на території областей нашої держави.
       Кожна дитина має повне право бути захищеною, розвиватися й навчатися для кращого майбутнього. І сьогодні – це не лише веселе свято для самих дітей, а й нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, прагнути, щоб усі діти росли щасливими і в майбутньому стали хорошими батьками і громадянами своєї країни.

        Вже стало традицією 1 червня,  в перший день літа, коли у школярів починаються довгоочікувані літні канікули, в бібліотеках Уманщини проводити різноманітні розважальні, ігрові та культурні заходи, присвячені дітям, і, звісно ж, за їх участі.

«Що за диво - літо красне,

Виганятель із кімнат! –

Зелень, небо, сонце ясне,

Кольоровий хіт-парад!»

       Літній відпочинок - це не тільки сонце, свіже повітря та приємні враження, це ще й невід’ємний компонент покращення здоров’я та духовного зростання підростаючого покоління.  Літній відпочинок дітей не є бездумним гаянням часу, байдикуванням, адже золотих теплих днів вистачить не тільки на річку, море, заняття спортом та рухливими іграми, його вистачить і на активне читання.

        Тож, в Уманській районній бібліотеці для дітей стартувала програма літніх читань «Бібліоліто – 2019!».  З молодшими школярами пришкільного табору «Лідер» Городецької ЗОШ І – ІІІ ступенів проведено книжковий джампінг «На старт! Увага! Літо!». Малеча з задоволенням приймала участь у змаганнях зі спортивних кричалок, рухливих іграх, вікторинах. В приміщенні дитячої бібліотеки діти мали можливість познайомитись з новинками літератури та періодичних видань. Цікавою для них була виставка – гра «Ловись, рибко! – Ловись, книжко!» із циклу книжкових виставок «Райдужне книжкове літо».

На цьому наші зустрічі не завершуються!!!

Любий друже!

Протягом літнього періоду  в бібліотеці ти зможеш  гарно відпочити, відправитися в захоплюючу подорож  по       сторінках улюблених книг, прочитати яскраві  дитячі журнали та газети, поспілкуватися з однолітками в мережі Інтернет,  пограти в пізнавальні ігри, виготовляти іграшки, малювати   тощо.   При бібліотеці працює «Книжкова лікарня», де ти зможеш допомогти  ремонтувати пошкоджені книжки та журнали.   Літнє читання за шкільною програмою ми пропонуємо поєднати з переглядом художніх та мультиплікаційних фільмів у нашому Інтернет-центрі. А яке літо без ігор? В нашій бібліотеці на тебе чекають комп’ютерні ігри, конкурси малюнків, майстер-класи  з вишивки бісером та малювання.

Читати знову модно! Читати – це круто!

Неймовірні пригоди і вірні друзі чекають тебе  на сторінках захоплюючих книжок. Читай, насолоджуйся та відпочивай!

З нетерпінням чекаємо на тебе в бібліотеці!

 

У нас – ЦІКАВО! У нас – ВЕСЕЛО! У нас –КРУТЯЦЬКО!

 Районний історично-краєзнавчий конкурс «І світу не пізнаєш, не знаючи свого краю»

Вся доля вишита на рушниках,

Блакиттю здавна Ятрань в’ється.

У дивоцвітті верби в берегах,

Земля ця - уманською зветься.

Без пісні не бувають тут жнива

І знають край козацький всюди –

Це Уманщина із віків співа,

Підносять хліб і сіль, вам, люди.

Володимир Фабрика

Уманщина - чудовий, багатий, мальовничий край. Ця давня земля споконвіку славилася плодоносними садами, родючими чорноземами та волелюбними людьми, що боронили свою землю від ворогів, примножували її багатства щоденною працею. Любов до Батьківщини, до рідного краю – це найсвітліші і найвищі почуття. Коли така любов є в серці, тоді людина добра, щира, відважна.

Тому, метою формування почуття патріотизму, гармонійно розвиненої особистості шляхом залучення дітей та молоді до активної діяльності з вивчення історичної та культурної спадщини, природного різноманіття рідного краю за ініціативи та сприяння голови Уманської районної ради Оксани Супрунець, районною центральною бібліотекою спільно з відділом освіти, молоді та спорту Уманської РДА 20 травня 2019 р. у малій залі КП «Уманьрайрембуд» проведено районний історично-краєзнавчий конкурс «І світу не пізнаєш, не знаючи свого краю».

У конкурсі взяли участь учні-старшокласники загальноосвітніх шкіл району.

У тісній координації зі школами, шкільними та публічними бібліотеками, учасники опрацювали матеріал, зібраний у чотиритомнику «Уманщина у плині літ», видання якого було завершено у 2018 році, й переможці І-го, місцевого, етапу конкурсу змагалися за перемогу у ІІ-му – районному. Конкурс проходив у три тури: 1. Віртуальна мандрівка «Мандруємо Уманщиною», де відбулося представлення презентацій-переможців робіт І етапу; 2. Експрес-вікторина «Як ти знаєш свій край» (за 14-17 розділами першої частини книги «Уманщина у плині літ»); 3. Краєзнавчий ерудит «Місце в об’єктиві».

Члени поважного суддівського журі у складі голови журі – Дани Гайди - радника голови районної ради, головного редактора 2-ї та 4-ї частин книги «Уманщина у плині літ», Надії Тульчинської – історика-краєзнавця, наукового співробітника Уманського краєзнавчого музею, Наталії Короп – керуючої справами районної ради, Ірии Світової - завідувача методичним кабінетом відділу освіту, молоді та спорту РДА та Любові Кравчук – директора Уманської районної центральної бібліотеки за результатами трьох турів визначили переможців.

Ними стали:

І місце - Світлана Хуторна, учениця 11 класу Косенівського НВК І-ІІІ ступенів;

ІІ місце - Каріна Притула, учениця 9 класу Старобабанівської ЗОШ І-ІІІ ступенів;

ІІІ місце - Вікторія Прудиус, учениця 8 класу Полянецької ЗОШ І-ІІІ ступенів.

         Голова районної ради Оксана Супрунець вручила переможцям та усім учасникам Конкурсу дипломи та грошові винагороди.

 

Вітаємо переможців! 

Книга для дитини, як сонце у житті!

       Щороку 2 квітня, у день народження Ганса Крістіана Андерсена, одного з найулюбленіших казкарів для багатьох поколінь, автора всесвітньо відомих казок для дітей і дорослих: «Снігова королева», «Гидке каченя», «Кресало» та інших, за рішенням Міжнародної ради з дитячої книги у всьому світі святкують Міжнародний день дитячої книги.

        Книга! Вона поруч із самого народження. У кожного є свої улюблені книги та герої. Як би багато не мали діти в житті, як би не було книги. Навчивши нас дивуватися, вона змушує шукати це дивне в звичайному житті. Розповівши про людську долю, вона сама формує новий людський характер. Одна книга дарує веселий настрій, змушує сміятися, інша розкриває таємниці Всесвіту.

       Книга-єдина машина часу, створена людиною. Завдяки їй ми перетинаємо межі часу, мандруючи у минуле і майбутнє, долаючи велетенські відстані за лічені хвилини. Скільки безцінних скарбів трапляється на шляху читачів! А скільки незабутніх зустрічей з літературними героями!

      Відзначення Міжнародного дня дитячої книги є наочний показник того, що книга, яка створена саме для дитини,має великий вплив на формування  духовного та інтелектуального обличчя нових поколінь Землі.

      З нагоди свята в районній бібліотеці для дітей організована книжкова виставка – інсталяція «Скарбничка, повна мрій», проведено літературний трамвайчик «Книжок країна чарівна чекає нас у гості». Ряд цікавих заходів відбулося і у сільських бібліотеках – філіях: гра - подорож «В кожній казці своя таємниця», голосні читання «Гарна книжечко, засяй, дітям казку почитай», літературні мандрівки «На годину до великого казкаря», літературний турнір «Чи знаєте ви казки Андерсена?», літературні години «Книга для дитини, як сонце у житті». Юні читачі  з великим задоволенням слухали про історію створення книги, про винахід паперу, про життя і творчий шлях великого казкаря Г. К. Андерсена і цікаві факти з його життя. Також діти брали участь у вікторинах «З якої казки уривок?», «Чарівна скринька», відгадували загадки , згадали прислів’я і приказки про книгу.  

      Другого квітня один раз на 2 роки на черговому конгресі Міжнародної ради з дитячої книги письменникам і художникам вручається головна нагорода – Міжнародна премія імені Г.К. Андерсена.

      Першим лауреатом Міжнародної премії імені Г.К. Андерсена стала англійська письменниця Елеонор Фарджон у 1956 р., а 1958 премію одержала Астрид Ліндгрен із Швеції. Лауреатами Міжнародної премії стали відомі дитячі письменники Джанні Родарі, Туве Янссон, Кристине Нестлінгер, Джеймс Крюсс, Богумила Ржига, Катарина Патерсон, Тетяна Маврина та інші.

 

Читайте з насолодою!

 

Найкращі твори української дитячої літератури:

 

·          Всеволод Нестайко – «Тореадори з Васюківки»;

·          Наталя Забіла – «Ясоччина книжка», «Про малят і про звірят»;

·          Марія Познанська – «Про чудо-ліс, що на полі зріс», «Любій малечі про цікаві речі»;

·          Микола Трублаїні – «Крила рожевої чайки», «Лахтак», «Шхуна «Колумб», «Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку»;

·          Анатолій Костецький – «Мінімакс – кишеньковий дракон, або День без батьків»;

·          Оксана Іваненко – «Лісові казки»;

·          Олександр Дерманський – «Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська», «Король буків, або Таємниця Смарагдової Книги»;

·          Марина та Сергій Дяченки – «Пригоди Марійки Михайлової», «Габріель і сталевий лісоруб»;

·          Леся Вороніна – «Таємне товариство боягузів»;

·          Ніна Воскресенська – «Легенда про Бовдура Великого», «Дивовижні пригоди Наталки в країні часу»;

·          Марина Павленко – «Лісовичок повертається».

Загадки світу пізнавати

та мудрість книги відкривати,

читач, призначення твоє!

 

Увага! Увага! Ууууууувага!

На Уманщині стартував Всеукраїнський тиждень дитячого читання «Через книгу – до дитячих сердець»

    Урочисте відкриття його відбулося в малій залі управління агропромислового розвитку. Шестикласники та семикласники з різних сіл Уманського району мали змогу полинути в подорож сторінками чудової країни – її Величності Літератури. І це була не просто подорож, а подорож – змагання у цікавий світ читання, справжнє протистояння інтелектуальних бійців – свято–конкурс «Найкращий читач району – 2019». Всі вони змагалися за звання – «Суперчитач – 2019».  

  Діти з радістю зустрічали своїх найулюбленіших літературних героїв: Королеву книг, Андрійка Фантазера, Майстрів Тік і Так, Пантеру Ягуарівну, Лисавету Патрикіївну. Саме з героями Всеволода Нестайка читачі вирушили на пошуки  щастинок–розуминок, перенісшись в одну з чудових книг «Незвичайні пригоди в лісовій школі».

   На якийсь час учасники змагання стали учнями «спеціалізованої лісової школи…». Для них нескладно діяти в незвичайному чарівному лісі, бо вони мають веселу вдачу, кмітливий розум, необмежену фантазію, завжди знаходять вірне рішення та вихід зі складної ситуації. Долаючи всі перешкоди (письмові завдання, вікторини, краєзнавчі та літературні тести), розумники та розумниці впевнено йшли до перемоги, адже найкращого чекала АРКА СЛАВИ.

   Для двох із них настав зірковий час! Із шести фіналістів: Бабій Яніна, Шевчук Дар’я (с.Танське), Швець Каріна (с.Косенівка), Сидоренко Анастасія (с. Оксанина), Шевчук Вікторія (с. Городецьке), Дульська Даря (с.Доброводи), звання «Суперчитач району – 2019»  здобули  -  Бабій Яніна (6кл.) та Шевчук Дар’я (7кл.).

Тож вітаємо наших переможців!

   Конкурс проводився районною бібліотекою для дітей за підтримки сектору культури Уманської РДА.

    Оцінювало конкурсантів незалежне журі у складі:

- Коханської Оксани Миколаївни –  начальника сектору культури Уманської РДА. 

- Кравчук  Любові  Миколаївни – директора  районної  бібліотеки.

- Вдовиченко Галини Володимирівни – завідувача методичним відділом районної бібліотеки.

- Харишук Валентини  Іванівни – бібліографа  районної  бібліотеки.

-  Баранюк Тетяни Вікторівни – методиста районного відділу освіти, молоді та спорту.

  Під час заходу всі присутні мали змогу  ознайомитись з книжковою виставкою «Нас єднає мудрість книги», на якій були представлені твори як сучасних українських письменників для дітей, так і зарубіжних. А ще…з захопленням діти слухали пісню «Це моя Україна» у виконанні активної читачки районної бібліотеки для дітей Зелінської Тетянки.

 

   Усі учасники конкурсу були відзначені дипломами та солодкими подарунками (Кисіль Анатолій Іванович). 

Після подій на Майдані Україна живе іншим життям, іншими цінностями після тих подій, які розділили історію нашої країни на «до» і «після». Близько двох тисяч осіб вийшло з акцією протесту після оприлюднення урядом Азарова рішення щодо призупинення процесу підготовки до підписання угоди про асоціацію України з ЄС. Саме тоді, в перший день, народилося гасло «Україна – це Європа». Основною рушійною силою на Майдані була молодь і студентство. Саме вони змусили змінюватися все суспільство. Уболівання за подальшу долю України, за її соборність і державну незалежність консолідувало країну. Найбільш жорстоке протистояння відбулося 18-20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській, де, переважно, від куль снайперів, загинула майже сотня повстанців. Своє життя віддали найкращі представники нації, більшість з них – молоді, ті, хто лише починав жити. Відтоді загиблих учасників акції протесту стали називати Небесна сотня. 11-го лютого 2015-го року Указом Президента України № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні» в країні встановлено особливий пам’ятний день - «День Героїв Небесної Сотні», який відзначається тепер щорічно 20-го лютого. 

З метою віддання належної шани громадянському подвигу, вшанування патріотизму і мужності людей, які виступили на захист демократичних цінностей, відстоювали національні інтереси і європейський вибір нашої держави, бібліотекарі районної бібліотеки та сільських бібліотек – філій провели уроки мужності «Патріотам України -  світла пам'ять», де усі присутні разом відновилювали хронологію подій, що відбувалися на Майдані Незалежності в Києві у 2013-2014 роках, згадували поіменно всіх Героїв Небесної Сотні, спільно виконували Державний Гімн України та хвилиною мовчання вшановували пам’ять полеглих. Доречним доповненням заходів були патріотичні вірші та пісні, відео сюжети, також були представлені документальні виставки: «Небесна Сотня – Герої нашого часу», « І зупинилось серце молоде, щоб вічно билось серце України», «Тернистий шлях до Європи», «Герої що змінили хід історії» та інші.

Нашому поколінню випала неабияка честь жити поряд з Героями, мати змогу підтримати їх та допомогти. Це повинно стати обов'язком для кожного із нас. Тільки в єднанні можна здолати будь-які незгоди, навіть ті, що здаються нездоланими.

15 лютого день, коли в далекому 1989 році, 30 років тому, закінчилась для народів колишнього Радянського Союзу десятирічна кривавиця - трагічна війна в Афганістані. Потрапивши на палаючу афганську землю, мужні воїни – інтернаціоналісти всім серцем прийняли її біль як свій і до останнього подиху захищали інтереси її багатостраждального народу. Вірність бойовій дружбі,   безстрашність у бою, готовність до самопожертви  винахідливість у скрутній обстановці – ці риси воїнської майстерності та доблесті були постійними супутниками цих, по суті, хлопчаків, одягнутих у військову форму.

Вшанувати учасників бойових дій на території інших держав, долучилися працівники центральної районної бібліотеки та сільських бібліотек-філій. Цими днями пройшли вечори зустрічі з воїнами – афганцями: «Афганістан – то біль і смуток, чиєсь обірване життя», Життя обпалене війною». У читальній залі центральної районної бібліотеки   до цієї дати   експонується книжкова виставка-спогад  «Афганістан: біль і безсмертя». До уваги відвідувачів   представлені книги про війну в Афганістані, фотографії учасників бойових дій – наших земляків, статті із місцевих газет.

         Війни  завжди –  страждання, сльози, втрата найдорогоціннішого в житті, біль… Таким болем для багатьох громадян колишнього Радянського Союзу став Афганістан. Залишається він болем і сьогодні…

Працюючи над реалізацією міні-проекту «Імена Уманщини», 12  лютого директор районної центральної бібліотеки Любов Кравчук та працівники бібліотеки взяли участь у творчій зустрічі, метою якої була координація дій по виданню антології «Поети уманського краю». Засідання було організоване за ініціативи голови Уманської районної ради Оксани Супрунець.   Тут були присутні  заслужений журналіст України Валентина Козицька, завідувач методичним кабінетом відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Ірина Світова, учителі шкіл району Лариса Шабаліна, Лариса Колесник, Надія Козак, Антоніна Бондар, ветерани педагогічної праці Любов Бойчук, Михайло Редько, Наталія Савченко та інші. У своєму зверненні до присутніх Оксана Анатоліївна наголосила, що дане видання має містити найбільш вагомі ( з огляду авторів) поетичні твори   і продукуючих   майстрів поетичного слова Уманщини, і тих, хто нині перебуває в засвітах. Мета такої діяльності – зробити поетичні доробки доступнішими для шкільної та студентської молоді, широкого загалу читачів,  адже світ стає добрішим і мудрішим через мистецтво слова. Видання матиме також і прикладне значення, оскільки стане посібником для вчителів та учнів. Учасники зібрання  насолодилися  виставкою-переглядом     «Поетичне сузір’я Уманщини».

Автор химерних казок: Королів Старий

( до 140 – річчя від дня народження)

 

Хай правда по світу полине,

Щасливі най будуть всі люди...

Звідціль, з чарівної Вкраїни,

Хай радість розійдеться всюди!                                                                                 

(Василь Королів-Старий) 

 

         Щедра полтавська земля подарувала Україні та світові не одного талановитого письменника. І почесне місце серед них займає Василь Королів-Старий. Це один із псевдонімів Василя Костьовича Королева, який народився 4 лютого 1879 року в мальовничому селі Ладані.  Відомий український дитячий письменник А.Костецький зробив припущення, що додатком «Старий» В. Королів хотів підкреслити, «що він начебто такий - собі сивобородий дідусь, який малим онучатам розповідає всілякі химерні казочки. А втім — не виключені, звичайно, й інші інтерпретації вибору псевдоніма». 
    Як письменника Василя Королева - Старого читач нашого часу лише відкриває. Можливо, з подивом: що за письменник? Чому досі був невідомий? Звідки ж було знати про нього читачеві раніше, якщо навіть у радянських енциклопедіях про Королева - Старого не згадувалось. Все стане на місце, якщо скажемо: він з еміграції, або, як тепер узвичаєно мовити, з діаспори.

     Доля Василя Костьовича була трагічною та схожою на життєвий шлях багатьох українських патріотів першої половини ХХ століття. У сорок років, щоб уникнути розправи влади, він змушений був покинути рідну землю й блукати світами, зазнаючи поневірянь.

        Саме за кордоном Василь Королів - Старий написав більшість своїх творів, а їх було не багато не мало 100 книжок і брошур, не рахуючи статей у пресі. Своїми роздумами з  читачами автор ділився на сторінках роману «Хмелик», у казках збірки «Нечиста сила», у п'єсі-казці «Русалка-жаба». Крім того, письменник написав багато оповідань для дітей і книжку спогадів.

       Обставини склалися так, що на Батьківщину Василь Костьович Королів-Старий так і не повернувся. Але туга за рідним краєм відбилася в усіх його творах.

         Своєю творчістю Королів - Старий прагнув утвердити в дитині розуміння краси, правди, моральної чистоти, почуття обов'язку, любові до природи і людини. Саме в цьому мали змогу переконатися читачі районної бібліотеки для дітей та сільських бібліотек - філій під час казкового знайомства «Автор химерних казок: Королів Старий».

     І все-таки хоч і поволі, але повертається до нас це ім’я, як і багато інших імен українських письменників, що були свого часу обставинами долі розвіяні по чужих світах

      Твори Василя Королева - Старого написані майстерно, вигадливо, доступно, невимушено. Автор вільно й нестримно фантазує, змушуючи читача знову й знову повертатися до книжки.       

    Фантастичні казки Василя Королева - Старого подібні до народних казок. Однак літературна казка має свої особливості, що відрізняють її від народної. Читач бачить те, що відбувається, очима автора, який ділиться з нами життєвими спостереженнями. Так, мудрий погляд Королева-Старого на життя вчить читачів справедливо оцінювати вчинки казкових героїв, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті.         

Тож всім любителям казок, а якщо казки ще й химерні…

 

 радимо прочитати:

 

 Книжка Королева-Старого «Нечиста сила» доповнює і збагачує великий материк українських літературних казок, що витворили такі видатні майстри слова, як Марко Вовчок, П. Куліш, Ю. Федькович, С. Воробкевич, І. Франко, Леся Українка, Панас Мирний, а також Н. Забіла, А. Шиян, М. Пригара, П. Воронько, В. Близнець та ін.  Пишучи про нечисту силу, письменник мав чисті й світлі думки про людей, проймався їхніми болями й радощами, показав, що всі вони, казкові герої, є добрими, а не злими.

Казка «Мавка Вербинка».

«Моя домівка — ліс густий,
А все, що в нім, — моя сім'я;
Вовки, лисиці, Хух малий,
Коза, куріпки і змія, А
 відгадаєте, хто я?»

 

(Акровірш про Мавку)

Казка «Хуха-Моховинка»

 

У казочці «Хуха-Моховинка» Василь Королів-Старий оживляє, переосмислює по-своєму образи фольклорно - казкових представників «неіснуючого, невидимого світу». Автор показує алегоричні фольклорні образи добрими і веселими, вчинки яких здебільшого приносять людям якусь користь. Казка відзначається самобутнім сюжетом, мовним багатством та легкістю сприйняття. Василь Королів-Старий своїми цікавими розповідями - казками допомогає читачеві розширити межі уявлення про довколишній світ природи і людини.

    «Чарівне намисто»  — видання особливе. І цікаве во­но передусім тим, що відомий письменник  Василь Королів-Старий, котрий змушений був свого часу друкуватися за межами батьківщини, написав цю книжечку для українських дітей за сюжетами світового фольклору, наблизивши їх до реалій українського життя. Головними героями в казках виступають вродливі, працьовиті, люблячі дівчата. Письменник вважав, що змальовані в творах благородні почуття та високі ідеали потрібні людині так само, як чарівне намисто для прикраси, бо вони збагачують і очищують душу, дають змогу повноцінно розвиватися особистості й гармонійно сприймати світ.

Читайте з насолодою!

 

Презентація  збірки поезій «Пребудь, моя Вкраїнонько, пребудь!..» Сергія Тихолоза

 

1 лютого малий зал АПК був наповнений ущерть. Тут  на презентацію збірки Сергія Тихолоза «Пребудь, моя Вкраїнонько, пребудь!..» зібралися учні та викладачі Уманського професійно-аграрного ліцею, працівники Уманської РЦБС, бібліотекарі Паланської ОТГ.  Стіна прикрашена панно: прапор України, калина, колосся.  На тлі вишиваного рушника -  слова автора: «Є Україна! Є народ! І дай їй, Боже, бути, бути й бути!». Цю презентацію провели спеціалісти районної бібліотеки за ініціативи громадського активіста Петра Григоренка та підтримки голови Уманської районної ради Оксани Супрунець.

Ведучі зустрічі Віта Цюра та Ольга Гербут зазначили, що січень та лютий перевиті вервечкою пам’ятних та знаменних дат в історії України. Тут і події сторічної давності, і часів Другої світової війни, і Революції Гідності, і трагедій нинішньої неоголошеної війни. Сьогодні для тих, хто на передовій мужньо дивиться в очі агресору, надважливо не лише мати підтримку рідних і близьких, а й відчувати, що їхня свята справа – захист Вітчизни – потрібна кожному українцю. Воїни радіють отриманим листам, дитячим малюнкам і оберегам. Їхньому героїзмові присвячено чимало фільмів, пісень і віршів! І- ось таких зустрічей, які є свідченням нашої вдячності землякам-захисникам.

Звертаючись до присутніх, голова районної ради Оксана Супрунець зазначила, що сьогодні твориться історія, учасниками якої є ми самі. І від кожного з нас залежить доля нашої Батьківщини. Сьогоднішні події в Україні не дають спокою кожному свідомому українцю. На сході оберігають наші мирні сни чиїсь батьки, брати, сини. Часто війна бере непомірну плату людськими життями.  Тому нині, як ніколи, всі ми повинні допомагати своїй державі, щоб вона була нероздільною, щоб ми мали свою Батьківщину. І особлива відповідальність покладається на нинішню молодь, бо саме від патріотизму юних, їх життєвої позиції, від готовності стати поруч того, хто потребує захисту, залежить, чи Україна й надалі буде незалежною державою, чи стане бранкою підступного сусіда. Ми повинні допомагати своїм воїнам, які гинуть від кулі ворога, захищаючи нас і нашу Україну. Словом підтримки, невеликим сувеніром, маскувальною сіткою, продуктами харчування, дитячою молитвою за захисника. Даниною глибокої вдячності землякам-уманчанам - учасникам трагічних подій на Донбасі стала книга «Герої серед нас», видана за ініціативи Уманської районної ради в 2016 році. Оксана Анатоліївна подарувала примірник видання шанованому гостеві Сергієві Тихолозу та зазначила, що й нинішня презентація збірки поезій  – визнання сили й жертовності наших співвітчизників.

Спогадами про давні і дружні зв’язки, юнацькі роки, навчання поділився  Петро Григоренко, громадський активіст, за сприяння якого ця збірка поезій побачила світ та який є палким прихильником збереження та розвитку культури й  духовності  народу.

Виступ Сергія Тихолоза -  самобутнього прозаїка й поета, викладача української мови та літератури Тальянківського агротехнічного коледжу, художнього  керівника студії “Одкровення”, палкого патріотаУкраїни, поціновувача і захисника рідної мови тривав понад півтори години. "Молитва за Україну, за героїчне українське воїнство," - саме так радить сприймати своє нове видання автор. Кожен рядок його віршів – це особисто пережите, відчуте душею і серцем!  Це   жорстка правда сьогодення; в його римі відображаються події Майдану і тривожні дні війни у Східній Україні. Він знає, що війна – це горе, смерть, відчай і безвихідь. Глибокий щем викликали рядки, присвячені живим та полеглим воїнам - випускникам коледжу, серед яких був і наш земляк-берестівчанин Василь Ніженський. Запам’яталися присутнім і рядки-посвята Андрієві Кизилу, воїнові з крилами ангела.  Своїми рядками автор надихає читачів на об’єднання навколо ідеї патріотизму, любові до рідної  української мови і, звісно ж, до неньки України.  Поет ділиться власним рецептом, як оживити душу. У коротких рядках поезій, болючих спогадах зі щоденника  відчувається сильний нуртуючий дух, проглядає відкрита душа, справедлива й непримиренна до всього підлого. Слухаючи щемні рядки, присутні часто  втирали непрохані сльози.

На зустрічі звучали й авторські пісні, покладені на музику учнем, колегою та товаришем Сергієм Яковенком, який також узяв участь у презентації земляка. Автор подарував працівникам бібліотек району примірник збірки. А всі присутні отримали величезний емоційний заряд енергії від  спілкування з цим  самобутнім  автором.

 

Всіх бажаючих познайомитися з творчістю Сергія Тихолоза запрошуємо в районну центральну бібліотеку.  

       Метою цільової програми «Здорова нація – здорова держава» є організація активного здорового відпочинку та змістовного дозвілля молоді. Тож завідуючим Пугачівським сільським клубом разом з завідуючою сільською бібліотекою провели турнір з настільного тенісу. Участь взяла молодь села. Захід проходив у сільському клубі. Турнір проходив за всіма правилами. Було визначено переможців турніру та нагороджено грамотами та цінними подарунками. Переможці: 1 місце - Кузьмич Леонід, 2 місце – Усик Богдан, 3 місце – Нагорний Сергій, 4 місце Соболенко Владислав та Мицак Богдан. Також приймали участь та були нагороджені подяками Біба Марія та Коваленко Анна. Добра і тепла атмосфера заходу не давала учасникам відчути прохолоду в приміщенні.

   Пугачівською сільською бібліотекою було проведено годину пам’яті «В серцях людських не вмерли крути, вони проклали у майбутнє шлях». Зав бібліотекою розповіла присутнім про трагічні події далекого 1918 року і наголосила, що бій під Крутами це героїчна і трагічна подія. Також ознайомила з тематичною поличкою «Крути: незгасна пам’ять і урок сьогодення» та підготовленими матеріалами з періодики про подвиг героїв. Під час заходу прозвучали поезії П. Тичини «На Аскольдовій могилі», О. Тарнавського «На могилах», М. Лавренка «Крути» та інші. По закінченню заходу учасники прийшли до висновку: не можна викреслити з людської пам’яті той великий безсмертний подвиг юних студентів, що захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне житття. Вони стали легендою для наступних поколінь.

Україно! Дорога моя Батьківщино!

Люблю тебе всією душею.

Мені над оце більш нічого не треба.

Домівка матусі, волошки в житах,

Вишневий світанок, полив’яне небо

І сиза роса на траві при шляхах…

Такими словами розпочався захід «Під синьо – жовтим прапором свободи», проведений працівниками районної бібліотеки спільно з районним центром культури і дозвілля в Родниківській ЗОШ в день Соборності України. 22 січня весь український народ відзначав річницю Акту Злуки українських земель в Єдину Українську Соборну державу. Цього дня 1918 року Україна проголосила себе на майдані Святої Софії у Києві самостійною, вільною державою. А через рік, 22 січня 1919 року, на цьому ж майдані, було проголошено Акт «Про з'єднання всіх українських земель» в одну, спільну Соборну Українську державу. Західна Україна об'єдналася з Наддніпрянською для того, щоб міцніти й розбудовувати власну державу.

З нагоди цієї знаменної події на захід прибули керівники району: голова Уманської районної ради – Оксана Анатоліївна Супрунець, перший заступник голови Уманської районної державної адміністрації – Жорницькй Сергій Петрович та голова Родниківської сільської ради – Яремчук Руслан Анатолійович.

Учасники зібрання разом пригадали історію українського народу, вшанували тих, хто розбудовував, відстоював незалежність України, боровся за її волю. Ведучі Багрій Ольга та Цюра Віта відмітили, що це свято показує, що усі ми - діти однієї великої України і бажаємо жити в злагоді та мирі.

Окрасою заходу став вірш Т.Г.Шевченка «До Основ'яненка», продекламований ученицею школи Катериною Миколаєнко, та пісня «Україна молода» у виконанні Мішель Коваленко.

Гарним доповненням цієї зустрічі стало підбиття підсумків конкурсу малюнків «Україна – це ми», що відбувся напередодні свята в Родниківській ЗОШ.

 

         До відзначення цієї дати долучились і бібліотеки сіл району. Заходи, присвячені Дню Соборності та 100-річчю «Акту Злуки», пройшли в селах: Ладижинка, Бабанка, Полянецьке, Косенівка, Піківець та інших. До уваги читачів у читальній залі районної бібліотеки оформлена книжкова виставка «Україно – твоя доля, єдність, злагода і воля!»,  яка висвітлює події формування нації та боротьбу за незалежність.

  Свята і розваги – яскраві та радісні події в житті кожного українця. Характерно, що кожне із них супроводжується рядом обрядів і традицій. Бібліотеки прагнуть підтримувати багатовікові звичаї та долучити своїх читачів до проведення національних українських свят. Найбільш веселими та іскрометними є новорічні та різдвяні дійства, які супроводжуються виконанням колядок та щедрівок. Твори фольклору, пісні, вірші про Україну, природу, працю, які виконуються під час проведення заходів, формують патріотичні почуття.
Кожен населений пункт проводить притаманні лише цій місцевості обрядові дійства. Активними учасниками та організаторами заходів є бібліотечні заклади. Так, у ці святкові дні районною бібліотекою та біблотеками- філіями сіл Коржова, Оксанина, Піківець, Пугачівка, Бабанка, Косенівка проведено ряд тематичних заходів : новорічний серпантин «Біла казка», різдвяні зустрічі «Чарівний дотик Різдвяного дива», бібліовертеп «Завітайте до нас на Різдво!», етнографічні години «Колядки зі старої шухлядки» та «Щедрий вечір, добрий вечір».
14 січня бібліотечні працівники району взяли активну участь у фестивалі фольклорних дійств «Добрий вечір, Щедрий вечір», що відбувся на території ДІАЗ «Стара Умань», а ярмарок-виставка пиріжків, спечених майстерними руками бібліотекарів став його чудовим доповненням.

Юрієві Збанацькому – 105 років! 

Він трепетно живе у кожному рядку…

 

День народження Юрія Збанацького припав на Новорічні свята.

Тисячі й тисячі людей легко згадають це ім‘я, його книжки  так чи інакше —наповнювали їхній світ. Вони й досі лежать на полицях усіх українських бібліотек і більшості бібліотек колишнього Союзу. Здебільшого, читані…

У 19 років він вже був директором школи, у 28 — командиром одного з найбільших партизанських з’єднань, потім — керівником Київської міської організації Спілки письменників України. Складається враження, що життєвий шлях письменника був вистелений трояндами. Утім, коли  читаєш скупуваті архівні матеріали, мимоволі знаходиш й «колючки»: зраду колишнього колеги, лихоліття концтабору, наклеп, котрий уже в повоєнні часи ледь не призвів до ув’язнення…

Писати вірші й оповідання Збанацький почав ще у школі. Після війни вінповністю віддався літературній діяльності і став класиком за життя. Його твори було включено до шкільної програми.

         Як письменник Збанацький спершу заявив про себе творами для юних читачів. Уже в ранніх його оповіданнях поряд з дорослими діють юні герої, а повість «Таємниця Соколиного бору» ввійшла до скарбниці літератури для дітей та юнацтва. Це розумна, повна пристрастей і, в той же час, спокійна повість. Автор, наче, стоїть осторонь подій, але, насправді, він трепетно живе у кожному рядку. Саме під такою назвою районною бібліотекою для дітей проведено літературну п’ятихвилинку «Він трепетно живе у кожному рядку», в ході якої діти познайомились з життєвим і творчим шляхом письменника. Особливу увагу бібліотекар звернула на період його життя, пов’язаний з участю у Великій Вітчизняній війні, на бойові подвиги його як командира партизанського загону імені М. О. Щорса, за які він був удостоєний високого звання Героя Радянського Союзу.

         Оце вміння трепетно жити у кожному рядку притаманне всій творчості Збанацького. «Лісова красуня», «Між добрими людьми», «Героводвія», «Курячий бог», «Малиновий дзвін» та ще цілий ряд книжок, присвячених юним героям і педагогам. Вони не тільки видавалися й перевидавалися на Україні, а й були перекладені багатьма мовами народів колишнього Радянського Союзу, виходили за кордоном. Плідна праця письменника у галузі літератури для дітей та юнацтва відзначена премією імені Лесі Українки.

У творах для дорослих широко відбите багатство людського досвіду. Письменник щедро «заселяє» добрими людьми сторінки своїх творів. «Переджнив'я», «Хвилі», «Привітайте мене, друзі!», «Червона роса» — ось далеко не повний перелік повістей та романів. Вони мали широку популярність, їх обговорювали на багатьох читацьких конференціях, бо не тільки художніми якостями, але й важливими життєвими проблемами зацікавлювали вони читача.

         Прославився Ю. Збанацький і як драматург, за його сценаріями та п’єсами створено декілька кінострічок: «Між добрими людьми» (1962), «Втікач з Янтарного» (1968), «Сеспель» (1970), «Таємниця партизанської землянки» (1975), «Чекайте на зв'язкового» (1980).

 

 

Тож читайте! Дивіться! Насолоджуйтеся творчістю письменника!

 Україно! Ти - моя молитва,

Ти моя розпука вікова...

Гримотить над світом люта битва

За твоє життя, твої права.

В.Симоненко

8 січня виповнилося б 84 роки від дня народження українському поету і журналісту, одному з найбільш яскравих представників покоління «шістдесятників» Василю Симоненку.

В. Симоненко – поет, який усе життя йшов до Храму справжньої літератури, до себе, до України, до істини. Майже кожен його вірш – про Україну, про рідну матір, про безрадісне життя простого народу. Він неначе відчував у своїх жилах кров усіх попередніх поколінь, яким не дали права сказати правду. Тому слово його сконцентрувало в собі таку потужну енергію любові і ненависті.

Серед славної групи молодих українських поетів-«шістдесятників» поет   відзначався надзвичайною громадською мужністю, безкомпромісністю й патріотизмом. Він тільки починав свою літературну творчість і не встиг повністю виявити свої великі поетичні здібності. Але й те, що він залишив нам, увійшло в золотий фонд нашої літератури, а ім'я Василя Симоненка стало символом нездоланного борця за волю України.

Вшановуючи  пам’ять нашого  земляка, великого українського поета, в бібліотеках району та районній бібліотеці пройшла поетична година «І голос твій нам душі окриля». Також до уваги читачів в читальному залі районної бібліотеки, представлена виставка творів Василя Симоненка «Золоте перо Василя Симоненка».  Всі бажаючі мали змогу перегорнути сторінки життя письменника, доторкнутися до його творчої спадщини, проникнутої гарячою любов’ю до Батьківщини.

5 травня в малому залі АПК відбулася творча зустріч з відомою поетесою, нашою землячкою Людмилою Леонідівною Солончук - «Моя душа у рідному селі».

Вшанувати гостю та насолодитися миттю поезії й спілкування завітали працівники сільських бібліотек філій, районного центру культури та дозвілля,  громадськість району та викладачі Уманського професійного аграрного ліцею.

Людмила Леонідівна  – член Національної Спілки письменників України, делегат 5-го з’їзду письменників України, керівник Звенигородського районного літературно – мистецького об’єднання «Звенигора». За збірку лірики «Візьми мене до раю» 2007 року була нагороджена літературною премією ім.Олександра Олеся, а за збірку віршів «Чекання вишневого Бога» -нагороджена літературною премією імені Василя Мисика 2010 року в номінації «Поезія». Вона є лауреатом Першого Міжнародного літературного конкурсу «Козацька балачка», лауреатом Міжнародного літературно – наукового конкурсу ім. Воляників – Швабінських (США), авторкою поетичних збірок: «Дожниця» (2002), «Птах туману» (2003), «Поки летить стріла»(2004), «Візьми мене до раю» (2007), «Спів двох сердець» - збірка пісень у співавторстві із композитором В.Постолакою (2008), «Чекання вишневого Бога»(2009), «Каштанове малятко» (2010), «На спокутницькій тверді» (2013), «Прилітай, журавлику!» (2015), «Спасівчане небо» (2015), «Вітер у гостях» (2015), «Найкраще сузір’я – моя Україна» (2016), «Душа чекає квітку щастя» (2017). Усі збірки поетеса подарувала районній бібліотеці.

Людмила Леонідівна – всебічно обдарована особистість. Вона - авторка слів і музики низки пісень. «Спів двох сердець» — то спільна збірка пісень поетеси із композитором Володимиром Постолакою.  Незабутній слід у її душі залишила і співпраця із композитором Володимиром Цибою. А з композитором і керівником Тальнівського ансамблю «Ордана» Миколою Вовком Людмила продовжує творити музичні дива. Пісні на слова поетеси нині виконують як професійні, так і самодіяльні митці: Черкаський державний академічний заслужений український народний хор, Звенигородська народна аматорська хорова капела, Ватутінський ансамбль «Оберіг», Ступичнянський ансамбль "Чотири броди" та окремі виконавці.

На творчій зустрічі поетеса представляла свої збірки, розповідаючи історії їх написання, зачитуючи вірші, деякі, навіть, співаючи.

 

На завершення всі присутні щиро побажали шанованій гості творчого натхнення. Йти далі, творити, писати, мріяти…

 

ПЕРЕМОГА У КОНКУРСІ

 

    Уманська районна центральна бібліотека стала однією з переможців конкурсу «Бібліотека – громада: відкритий простір», оголошеному  Всеукраїнською громадською організацією «Українська бібліотечна асоціація» (УБА)  за фінансової підтримки Фонду «Монсанто».

  За проектом «Бібліотека – громада: відкритий простір» дві сільські бібліотеки: Гереженівська та Кочержинська, у листопаді 2014 р. будуть обладнані комп’ютерною та офісною технікою за підтримки Фонду «Монсанто», а користувачі бібліотек отримають безкоштовний доступ до Інтернету за підтримки органів місцевої влади та самоврядування. Також за проектом передбачено поповнення бібліотечних фондів книгами і періодичними виданнями.

   

Контакти

Телефони:

(04744)32580 - директор

Адреса: м. Умань, вул.Залізняка, 2а

Besucherzahler real russian women, who needs real men and real feelings
счетчик посещений